
Wiosenne smaki – krem z zielonego groszku
On 13 kwietnia 2022 by Wioleta DerkowskaWiosna rozgościła się u nas na dobre, również na talerzach.
Niezwykle prostą i szybką w przygotowaniu propozycją na wiosenny obiad jest zupa z zielonego groszku. To nie tylko smaczne danie, ale również bogate w wiele składników odżywczych! Jak je przygotować?
Składniki:
- 2 łyżki masła
- 2 średnie cebule
- 2 szklanki wody
- 3 szklanki świeżego zielonego groszku łuskanego
- 80g rzodkiewki
- sól i pieprz do smaku
- 3 łyżki śmietany (opcjonalnie)
Przygotowanie:
W rondlu z grubym dnem rozpuść masło na średnim ogniu. Cebulę drobno pokrój i smaż ją na maśle przez około 3 minuty. Wlej do rondla wodę i wsyp groszek. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Zwiększ ogień i doprowadź zupę do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień, przykryj rondel i gotuj aż groszek zmięknie – około 12-18 minut.
Gdy groszek będzie już miękki, zmiksuj go za pomocą blendera. Dodaj śmietanę i podgrzej. Dopraw zupę do smaku solą, pieprzem i ulubionymi ziołami przed podaniem. Rzodkiewkę umyj i drobno posiekaj, a następnie udekoruj nią zupę na talerzu.
Krem z groszku idealnie będzie komponować się z białym półwytrawnym gruzińskim winem Marani Telavuri. To tradycyjne stołowe wino z regionu Telavi w Kakheti. Produkowane jest z miejscowych winogron, zbieranych w winnicach położonych na prawym brzegu rzeki Alazani.
O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/