
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy – na czym polega?
On 23 lutego 2021 by Paulina PodgórskaPoznaj sekret pięknej skóry – wieloetapowe oczyszczanie twarzy!
Pierwszy raz spotykając się z terminem wieloetapowego oczyszczanie twarzy można być zagubionym. Czy to skomplikowane? Czy to chwyt marketingowy? A może chwilowa moda? Wieloetapowe oczyszczanie twarzy, to po prostu prawidłowe mycie twarzy przed pójściem spać. Taką metodę od lat stosują kosmetyczki w swoich salonach i od dawna te etapy opisywane są w książkach kosmetologicznych. Wiele kobiet w Polsce nawet nie zdając sobie sprawy właśnie w ten sposób pielęgnują swoją skórę. Skoro nie jest to nowa metoda, to skąd to duże zainteresowanie w Internecie? Wieloetapowe mycie twarzy to termin, który stał się znany za sprawą popularności pielęgnacji koreańskiej, w której ta metoda jest tak nazywana.
Na czym polega wieloetapowe oczyszczanie twarzy?
Pierwszym etapem, jest zmycie makijażu. Produkty, które możemy użyć to olejek, płyn micelarny czy mleczko. Niektórzy rozdzielają to na dwa etapy, gdzie najpierw zmywamy makijaż olejkiem włączając w to masaż twarzy, a następnie płynem mineralnym. Ważne jest to, abyśmy zmywały makijaż tak długo, aby wacik był czysty. Kolejnym etapem jest mycie twarzy. Na rynku dostępne są żele, pianki, pasty itp. Jeśli nie mamy na sobie makijażu, to będzie nasz pierwszy etap. Trzeci punkt to tonizacja twarzy. Tonik ma wiele zadań – jednak przede wszystkim przywrócenie prawidłowego ph. Możemy wybrać tonik nawilżający albo taki z kwasami, który będzie pomocny w walce z trądzikiem.
Czy tonik jest niezbędny w pielęgnacji? Większość kosmetologów i dermatologów odpowie, że tak. Jednak skóra jest zdolna do przywracania swojego ph, tonikiem przyspieszamy ten proces. Drugim powodem, dla którego nie wszyscy polecają toniki jest fakt, iż kolejny etap, czyli nałożenie kremu powinno się odbywać gdy skóra jest wilgotna. Większość osób nakłada krem po całkowitym wchłonięciu się toniku czy hydrolatu, przez co krem ma zmniejszone działanie składników aktywnych. Natomiast osoby, które walczą z trądzikiem różowatym powinny całkowicie zrezygnować z tonizacji. Dlaczego? Badania naukowe dowiodły, iż nałożenie kremu na wilgotną skórę przyczynia się do powstania zaczerwienień. Ostatni etap to nałożenie pielęgnacji. Najpierw nakładamy serum, następnie ulubiony krem.
Dlaczego powinniśmy stosować tę metodę?
Wiele kobiet nie zmywa płynu micelarnego błędnie wierząc w reklamy, które mówią o magicznym działaniu: mycie, oczyszczanie i tonizacja. Płyn czy olejek ma za zadania wyłącznie zmyć resztki naszego make-upu. Skóra nadal ma na sobie sebum, kurz i pozostałości martwego naskórka. Płyn nigdy nie zastąpi mycia twarzy wodą z żelem czy pianką. Drugim błędem jakie kobiety popełniają, jest ominięcie etapu zmywania makijażu mleczkiem. Mycie twarzy ma za zadanie oczyścić twarz, a nie zmycie makijażu. Żele i pianki powinny być delikatne – naturalne składy nie są w stanie zmyć w całości pozostałości pudru, kredki czy tuszu. Trzeci błąd – używanie tonizacji jako domycie resztek podkładu. Powtórnie alarmujemy – makijaż powinien być w pełni zmyty płynem mineralnym w pierwszym etapie! Popełnianie tych błędów skutkuje powstawaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, dlatego tak ważne jest w prawidłowej kolejności wykonywanie wieloetapowego mycia twarzy.