
Kolagen i jego cudowna moc
On 26 stycznia 2021 by Wioleta DerkowskaKażda z nas marzy o tym, aby zachować piękny i młody wygląd na długie lata. Niestety, czasu nie oszukamy, chociaż z pewnością możemy odrobinę spowolnić jego upływ. Zadba o to kolagen!
Pierwsze oznaki starzenia mogą pojawić się już po 26. roku życia. Wystarczy, że zadbasz o odpowiedni poziom kolagenu, a wszystko wróci do normy. Twoja skóra na powrót stanie się sprężysta i rozświetlona. Co ważne, bez odpowiedniej ilości kolagenu prawidłowo nie mogą funkcjonować: układ kostny, mięśnie, układ nerwowy, a także oczy, nerki i wątroba.
Czy jest kolagen?
To po prostu główne białko tkanki łącznej, które charakteryzuje się dużą odpornością na rozciąganie. To właśnie on sprawia, że Twoja skóra wygląda młodo i utrzymuje jędrność. Istnieje kilka rodzajów kolagenu, m.in. naturalny i bydlęcy. Po 25. Roku życia zaczynamy tracić aż 1,5 % kolagenu rocznie!
Nie tylko zmarszczki
Zmniejszenie ilości kolagenu powoduje pierwsze zmarszczki. Niektóre kobiety mają już je po ukończeniu 25. roku życia. Najczęściej powstają w okolicach oczu, gdzie skóra jest najcieńsza. Jednak w procesie starzenia, oprócz spadku elastyczności, zmniejsza się ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Mięśnie twarzy stają się słabsze. Co za tym idzie – pojawiają się zmarszczki grawitacyjne, a zatem może zmienić się owal twarzy!
Czy można zapobiec utracie kolagenu?
Niestety, nie do końca. Utrata kolagenu jest bowiem naturalnym procesem. Na szczęście obecne odkrycia i rozwój obecnej medycyny i kosmetologii sprawia, że można co nieco oszukać ten upływ czasu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabiegów kosmetycznych, kosmetyków w postaci kremów, serum itp. Regularne ich stosowanie może sprawić, że poziom kolagenu zostanie na bieżąco uzupełniony. Poprzez co procesy starzeniowe mogą się co nieco opóźnić. Dlatego wielu kosmetologów poleca już używanie kremów z kolagenem w codziennej pielęgnacji nawet od 25 roku życia.
Inne objawy niedoboru kolagenu
Utrata jędrności skóry to nie jedyna przyczyna. Kiedy brakuje Ci kolagenu okazać się może, że masz inne objawy, które naprawdę są poważne. Mogą to być m.in. sztywność i bóle okołostawowe, zmiany zwyrodnieniowe stawów, mimowolne krwawienia, bóle mięśniowe, a nawet złamania o podstawie patologicznej czy stany depresyjne, ogólnoustrojowe osłabienie, problemy z dziąsłami, paradontoza i wypadanie zębów.
Kolagen w pożywieniu
Kolagen możemy i powinniśmy dostarczać również w codziennej diecie. Dużo kolagenu znajduje się w salcesonie, galarecie z nóżek wieprzowych i cielęcych, podrobach, golonce, galaretkach owocowych. Możliwości jest wiele, więc zastanów się czy na pewno spożywasz odpowiednio dużo wskazanych produktów?