
Jak przetrwać ząbkowanie i nie zwariować?
On 3 lutego 2021 by Wioleta DerkowskaKiedy Twoje dziecko jest rozdrażnione i budzi się w nocy, często ślini i wkłada rączki do ust, to znak, że czas na ząbkowanie.
Wyrzynanie się pierwszych ząbków nie jest proste. Okres ten nie jest przyjemny ani dla dziecka ani dla rodziców. Są sposoby na to, aby pomoc mu w tym czasie. Oto pięć sprawdzonych przepisów na ząbkowanie.
Badania – ząbkowanie
Objawy ząbkowania mogą przybierać różne nasilenie i to przez wiele miesięcy. Mówią o tym badania i wskazują, że jest to aż 70% dzieci. Ząbkowanie najczęściej zaczyna się około 4. miesiąca życia i jest to niewątpliwie stresujący czas dla całej rodziny. Dziecko ma podrażnione dziąsła, źle się czuje, niedosypia, nie chce jeść. może pojawić się temperatura, biegunka oraz wymioty.
Pomoc potrzebna od zaraz – ząbkowanie
Daj dziecku schłodzony gryza. możesz też sama masować dziąsła palcem lub nakładana na palec szczoteczka silikonową ze specjalnymi wypustkami. Sprawdzi się również zimna metalowa łyżeczka. Możesz również podać dziecku schłodzone owoce, takie jak: banany, jabłka czy gruszki. Sprawią mu nie tylko przyjemność, ale również przez chwilę zadziałają znieczulająco.
Specjalistyczny preparat
Czasami najlepiej jest sięgnąć po sprawdzony preparat, który miejscowo łagodzi objawy ząbkowania. Najlepiej, aby miał konsystencję żelu. Powinien również zwiększać przyleganie do siebie różnych powierzchni, co wpływa na odpowiedni czas działania. Takie produkt powinien być zgodny z najnowszymi rekomendacjami ząbkowania. Koniecznie zwróć na to uwagę. Przeczytaj na opakowaniu czy preparat zawiera składniki pochodzenia naturalnego i środki przeciwbakteryjne. Dobrym wyborem będzie wyrób medyczny Bobolen Żel na ząbkowanie do stosowania miejscowego u niemowląt od 4. miesiąca życia. Taki produkt nie zawiera środków znieczulających. nowoczesna formula żelu tworzy warstwę ochroną na dziąsłach. Taki produkt najlepiej stosować miejscowo, 1-3 razy na dobę. Objawy związane z ząbkowaniem nasilają się w godzinach wieczornych. Zabieg masażu z pewnością ukoi ból i sprawi, że dziecko prześpi noc.
Higiena niezwykle ważna
Oczyszczaj dziąsła palcem osłoniętym naparstkiem z mikrofibry. Najlepiej nada się do tego celu gaza zmoczona w przegotowanej wodzie. Zakładaj maluchowi śliniak, aby uniknąć wysypek. Ważne, aby utrzymać suchość twarzy, wycieraj regularnie skórę ze śliny. Ząbkowanie to ważny czas. Dobrym pomysłem jest odwracanie uwagi. Zadbaj o wspólne zabawy, czytanie ulubionych książeczek, często wychodzenie na dwór, o ile oczywiście pozwoli na to pogoda. Świeże, mroźne powietrze czy w ogóle zmiana scenerii sprawi, że pociecha chętniej i szybciej zaśnie.