
Hennowanie włosów, czyli naturalna metoda farbowania
On 12 kwietnia 2021 by Paulina PodgórskaPoznaj zalety henny do włosów!
Henna roślinna była znana już w starożytności. Nasi przodkowie wykorzystywali ją, między innymi, do celów pielęgnacyjnych, leczniczych i ozdabiania ciała plemiennymi tatuażami. Obecnie również czerpiemy z dobroczynnych właściwości henny. Dzisiaj znana jest głównie jako naturalne podkreślenie brwi i rzęs, które możemy wykonać w domu lub w salonie kosmetycznym. Henna kojarzy nam się również z wakacyjnymi, zmywalnymi tatuażami. Coraz większą popularność zdobywa jako naturalny i zdrowszy zamiennik chemicznych farb do włosów. Henowanie włosów nie tylko pozwala na zmianę odcienia. Poznaj wspaniałe efekty jakie płyną ze stosowania henny!
Czym dokładnie jest henna i jakie ma właściwości?
Henna roślinna to barwnik, który uzyskuje się z liści i pędów rośliny o nazwie Lawsonia inermis. Za kolor jaki henna nadaje włosom odpowiada Lawson, czyli naturalny barwnik, który występuje w hennie. Prawdziwa henna zabarwi włosy na rudo lub/i czerwono. Ale zmiana odcienia to nie jedyny efekt, którego możemy się spodziewać po hennowaniu. Regularne stosowanie henny na włosy powoduje ich pogrubienie, a to za sprawą łączenia się henny z keratyną. Zawiera też wiele cennych składników mineralnych, w tym między innymi wapń, magnez i potas oraz witaminy A, B i D.
Hennowanie włosów – co warto wiedzieć?
Chcąc naturalnie zmienić odcień włosów nie musimy sięgać po hennę, która wplecie w nasz kolor rude tony. Możemy sięgnąć po inne, równie skuteczne zioła. Gdy chcemy nadać włosom subtelnych, ciepłych, złocistych refleksów warto sięgnąć po cassie. Cassia sprawdzi się przy naturalnych blondach i jasnych brązach, przy innym kolorze włosów nie zaleca się stosowania cassi. Dlaczego? Po prostu nie zauważymy efektu zmiany koloru. Dla włosów ciemniejszych polecane jest stosowanie trzeciego zioła – indygo. Możemy kupić samą hennę lub mieszanki, np. z dodatkiem właśnie indygo. Prawdziwa henna, indygo i cassia będą miały postać proszku. Co ważne, możesz rozjaśnić włosy wcześniej hennowane i cassiowane, jednak nie rób tego po stosowaniu indygo – może się to skończyć zielonymi refleksami.
Jakie efekty możemy zauważyć po stosowaniu henny?
Hennowanie włosów, jak wcześniej wspominaliśmy, w naturalny sposób zmienia kolor włosów oraz je pogrubia poprzez nadbudowę. To jednak nie koniec dobroczynnych właściwości. Po kilku zabiegach możemy zauważyć poprawę kondycji włosów. Stają się lśniące i dociążone. Henna wykazuje dobry wpływ na skórę głowy, łagodzi podrażnienia i może być pomocna w zwalczaniu łupieżu.